V červnu loňského roku jsme úspěšně implementovali náš systém řízení skladu mySTOCK® WMS do centrálního skladu Kili, českého dodavatele materiálů pro výrobu nábytku. Tato klíčová změna ovlivnila celý jejich logistický proces. Setkali jsme se s ředitelem logistiky a nákupu Jiřím Mikšovským a interim manažerem v logistice Peterem Čurgalim, abychom od nich získali jejich názory na celý průběh implementace, spokojenost s dosaženými výsledky a zkušenosti s naším týmem a systémem mySTOCK® WMS.
V červnu loňského roku proběhla implementace KVADOSího mySTOCK® WMS do Kili centrálního skladu. Jiří, jak zpětně vnímáš celý proces implementace?
Jiří Mikšovský: Hodně prostoru jsme věnovali přípravě, proto jsme se rozhodli najmout interim manažera Petera Čurgaliho, který nám pomáhal koordinovat celou implementační fázi. A přestože byl celý proces velice náročný a dlouhý, tak se nám vše podařilo dokončit podle plánu a systém je v pořádku a plně funkční.
Potýkali jste se v centrálním skladu s nějakým konkrétním problémem, který jste chtěli pomocí WMS vyřešit?
Jiří Mikšovský: Těch problémů byla celé řada, protože sklady v Kili nebyly nikdy předtím řízené z hlediska systému řízení skladů a neměli jsme detailní přehled o jejich fungování. Nevěděli jsme přesně kolik který skladník zpracuje konkrétně dokladů nebo jak dlouho mu trvá konkrétní případ. Měli jsme pouze ucelený přehled práce za celou směnu všech skladníků. Tato čísla jsme průměrovali a s těmi jsme potom operovali dále.
Dokázal bys zhodnotit, jestli se podařilo tuto situaci zlepšit?
Jiří Mikšovský: Určitě. WMS nám umožnilo detailní pohled do všech operací v rámci skladu, takže teď můžeme trasovat každou objednávku a úkony jednotlivých skladníků. Přesně víme, v jaké fázi je jaká objednávka a kolik času skladníkovi zabere její zkompletování. Je to pro nás tedy, mimo jiné, další nástroj pro řízení skladníků.
Zaznamenali jste i posun v oblasti eliminace lidské chybovosti?
Jiří Mikšovský: Ano, především chybovost z důvodu záměny zboží byla u nás častá. Dřív, když se vychystávalo dle papíru, tak skladník přišel na danou pozici, kde na jednom regálu byly 2-3 různé položky a stávalo se, že skladník se přehmátl a vzal jinou položku, než kterou měl vydat. O chybě jsme se dozvěděli až v momentě, kdy zboží zákazník reklamoval. S nástupem WMS se tato pravděpodobnost výrazně snížila, protože člověka navádí a určuje mu každý další krok. Skladník se tak dostane na správnou lokaci a po načtení čárového kódu zboží terminálem přesně ví, že má v ruce správnou položku.
Skvěle, to je výborná zpráva. Po tak pozitivní zkušenosti mě zajímá, zda plánujete implementaci i na své další pobočky?
Jiří Mikšovský: S tím jsme do toho šli. Říkali jsme si, že pokud se systém na centrálním skladě osvědčí a uvidíme, že funguje, budeme jej chtít implementovat všude. Přesvědčilo to i zaměstnance, kteří tvrdili, že to fungovat nemůže.
Nástroj mySTOCK® WMS nás opravdu posouvá dále, a proto v příštím roce plánujeme rozvoj na naše další čtyři pobočky.
To je krásné a moc nás to těší, děkujeme. Mám teď i pár otázek na Petra. Můžeme začít tím, že nám osvětlíš, jakou roli jsi v celé implementaci zastal jako interim manažer?
Peter Čurgali: V rámci nasazování mySTOCK® WMS jsem sehrál roli projektového manažera, na které si mě najalo Kili. Byl jsem také trochu konzultant v rámci ohýbání procesů, které už byly předtím domluvené.
Jiří Mikšovský: Já bych jen rád doplnil, že pro nás hrál pan Čurgali významnou roli v tom, že to byl člověk zvenčí a neměl žádné vazby na naše dřívější interní fungování a zaměstnance. Pořízení WMSka bylo pro Kili jednou z nejzásadnějších změn a nebylo jednoduché o správnosti této změny přesvědčit všechny pracovníky. Lidé se brání změnám a věří, že skladové procesy fungují, dělají se to takto odjakživa a lépe to dělat nejde. Díky profesionálnímu přístupu pana Čurgaliho, který měl za sebou zkušenosti, znalosti, a i svým charismatem lidi dokázal vést a přesvědčit je, že opravdu jdeme tou správnou cestou. A v tom osobně vnímám jeho hlavní přínos.
Vidím, že oba máte svůj úhel pohledu a mě by velmi zajímalo, jak tedy každý z vás hodnotí úspěšnost procesu implementace mySTOCK® WMS?
Peter Čurgali: Co se týče toho nasazování, tak tam jsme měli harmonogram, podle kterého jsme se shodli že půjdeme tak abychom nasadili WMS k nějakému datu. Díky tomu jsme si hlídali milníky a jednotlivé úkoly, které dostávali lidi v rámci týmu a v podstatě taky nasazování v testování jednotlivých procesů. Co se týče vyhodnocení té poslední fáze, to bych rád nechal odpovědět pana Mikšovského.
Jiří Mikšovský: V té přípravné fázi, jak říkal pan Čurgali, bylo měřítkem to, že držíme harmonogram a posouváme se v úkolech a v meznících, které jsme si stanovili společně s KVADOSem. Poté, co jsme 19. června spustili mySTOCK® WMS bylo pro mě hlavní kritérium funkčnosti systému právě to, že jsme dokázali bez problému přijímat zboží, vydávat zboží a přeskladňovat. Jediný zádrhel se naskytl v den spuštění systému, kdy jsme zhruba na dvě hodinky nebyli schopni vydávat zboží na osobní odběr. To byl jediný zásadnější zádrhel, který jsme za celou dobu měli. A to je pro mě to nejdůležitější, že sklady díky tomu WMSku fungují a fungují líp.
Tak to moc rádi slyšíme, myslím že to je to proč do toho firmy jdou. Protože potřebují získat konkurenční výhodu a pokud se to podařilo, tak jsme jenom rádi. Petře, mohl bys nám zmínit, z pohledu interim manažera, některé zásadní body, které je dobré si promyslet předtím, než se firma rozhodne jít do implementace WMS?
Peter Čurgali: Určitě by na to měla být připravená. Měla by mít v pořádku data, aby měla z čeho čerpat, měla by mít dobře označený sklad a měla by vědět co od toho WMS očekává. Tak jak tady padlo, chtěla se měřit výkonnost lidí, chtěly se zpřesnit, zrychlit a zlepšit procesy. Tohle jsou za mě důvody, se kterými by firma měla jít do rozvoje s WMSkem.
Zpřesnit, zrychlit a zlepšit procesy. Tohle jsou za mě důvody, se kterými by firma měla jít do rozvoje s WMSkem.
Jiří Mikšovský: A tohle můžu potvrdit, protože my jsme na začátku opravdu moc času a energie věnovali právě té přípravě. Pro nás to znamenalo přeznačení zboží a lokací, protože to tady nebylo v úplně ideálním stavu, zkrátka to nikdy v našem neřízeném skladu nebylo potřeba. Naopak v řízeném skladu to bez toho nemůže fungovat. Kromě přeznačení zboží jsme neměli v pořádku ani master data nebo rozměry zboží v systému. Proto jsme si od KVADOSu pronajali Cubiscan a několik tisíc položek jsme jím prohnali, abychom měli přesné rozměry, protože bez toho se WMS také neobejde. To nás donutilo si všechny tyto věci dát do pořádku.
Petře, vnímáme tě jako experta ve svém oboru, a protože jsi už podruhé pomáhal nasazovat zákazníkovi náš mySTOCK® WMS, dokážeš objektivně říct, v čem se naše WMS liší od konkurence, se kterou se sekáváš?
Peter Čurgali: Jak jsi řekla, je to druhé nasazení, mezi kterými byla asi čtyřměsíční pauza a co hodnotím jako velice pozitivní je to, že v tom prvním projektu vyvstaly nějaké požadavky na rozvoj vašeho WMS a po čtyřech měsících byly v dalším projektu nabídnuty jako standard. Vývoj vašeho systému děláte rychle a děláte ho dobře. Tohle vnímám, jako vaši obrovskou výhodu.
Vývoj vašeho mySTOCK® WMS systému děláte rychle a děláte ho dobře. Tohle vnímám, jako vaši obrovskou výhodu.
O společnosti Kili
Společnost Kili je významnou obchodní firmou s více než 25letou tradicí. Jejich hlavním zaměřením je prodej materiálů pro výrobu nábytku, vybavování interiérů a realizaci staveb. Prostřednictvím deseti obchodních center na jižní Moravě, Vysočině a v jižních Čechách deklarují nadčasovou formu prodeje, doplněnou o podpůrné služby pro výrobce nábytku a interiérů. www.kili.cz